رضا پهلوی: آیا براستی مجازات مرگ توانسته است بازدارنده وقوع جرم و جنایات در جامعه بشری باشد؟

578369 10151100014921235 77455172 n رضا پهلوی: آیا براستی مجازات مرگ توانسته است بازدارنده وقوع جرم و جنایات در جامعه بشری باشد؟

 هیچ انسانی نمی بایست مورد شکنجه یا سایر رفتارهای بی رحمانه و غیر انسانی یا مغایر با کرامت انسانقرار گیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد. ماده پنج از اعلامیه جهانی حقوق بشر

در حالیکه کارزار لغو مجازات اعدام جهان شمول شده و هر ساله بسیاری از کشورها به جمعیت جنبش لغو کنندگان اعدام می پیوندند، رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی با توجه به پنهانکاری ها و بر اساس آمارهای رسمی اعدام به نسبت جمعیت مقام دوم را پس از عربستان سعودی، قبل از چین وآمریکا به خود می دهد و بدینسان در پیشبرد مجازات ضد بشری اعدام سرآمد دولت های جهان است.

 

Reza Pahlavi رضا پهلوی: آیا براستی مجازات مرگ توانسته است بازدارنده وقوع جرم و جنایات در جامعه بشری باشد؟حاکمیت ولایت فقیه به نام خدا و دین،  از همان روزهای نخستین بدست آوردن قدرت با اجرای مجازات اعدام بر بام مدرسه رفاه، محل آموزش و تربیت فرزندانمان ماشین آدم کشی را به راه انداخت. پس از دهه ها همچنان تعداد زیادی از هموطنانمان را به اتهامات مختلف مرتبط با فهرست مجازات های منجر به مرگ در قوانین ایران و شریعت از جمله مواد مخدر، ارتداد، محاربه، جاسوسی، مفسد فی الارض و غیره به صورت فله ایی اعدام می کند، به غم انگیزترین شکل ممکن کودکان معصوم زیر ۱۸ سال را اعدام می کند و با برپایی چوبه های دار در خیابان ها، صحنه توحش و شنیع سلب زندگی انسانی را در برابر چشم همگان به معرض نمایش می گذارد.

 

قوانین مجازات مرگ و انتقام گیری برای نابود کردن و ترساندن مخالفین بدست حاکمین جمهوری اسلامی و اجرای آن بعنوان هدف قرار دادن نیل به عدالت، تنها چرخه خشونت را در تمام سطوح جامعه تشدید می نماید.

 

آیا مجازات اعدام تلافی جنایت یک مجرم را به انسانی دیگر می کند؟ آیا مرگ تنها لحظه ایی از پایان زندگی نیست؟ آیا براستی مجازات مرگ توانسته است بازدارنده وقوع جرم و جنایات در جامعه بشری باشد؟

 

اعدام یعنی قتل و کشتن انسانی به دست انسان دیگر، یعنی سلب حق زندگی یک انسان. مجازاتی که بر خلاف موازین حقوق بشر، کرامت و مقام انسانی را خدشه دار می کند. با اعمال و اجرای قوانین ضد بشری کشتار انسان ها بصورت مجازات اعدام، قساوت قلب و خشونت در لابلای باورهای جامعه رخنه می کند.

 

اندیشه انتقام و نگرش انتقامجویانه و خون را با خون شستن تنها مظهر انحطاط، توحش و پس رفت فرهنگ انسانی یک جامعه و قرون وسطایی است. جمهوری اسلامی پیشرو اجرای این عمل وحشیانه در سطح جهانی نه تنها موفقیتی در کاهش میزان جرم و جنایات در کشورمان را نداشته است بلکه به ناهنجاری های جامعه بیش از هر زمانی دامن زنده است و جامعه را با بحران عمیقی در مقابل اخلاق و کرامت و منزلت انسانی قرار داده است.

 

هیچ دولتی حق ندارد از مجازات اعدام بعنوان ابزاری برای حفظ حیات خود، حق زیستن را از انسانی دیگر بگیرد. وظیفه دولت تامین امنیت فرد فرد شهروندان جامعه است و نمی باید تامین امنیت ملی و اجتماعی را در مقابل امنیت فردی قرار دهد. کنترل جرم و جنایت در جامعه، بازپروری مجرمین، استقرار عدالت کیفری از مجرای قوانین مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر، تامین حق آزادی و حق امنیت هر شهروند بر دوش همه نهادهای حکومتی است.

 

تجربه پرهیز از مجازات مرگ، عفو و گذشت در کشورهای دمکراتیک در دهه گذشته، بهترین گواه بر تکامل و رشد سطح فکر بشر و کاهش میزان جرم و جنایات در جامعه بوده است.

 

در راستای ترویج احترام به منزلت و مقام انسان، ضمن همراهی با همه فعالان و مدافعان حقوق انسانی، اعتراض خود را علیه مجازات ضد انسانی اعدام و سنگسار توسط رژیم فقاهتی ایران اعلام نموده و هر نوع خشونت پنهان و آشکار علیه هم میهنانم را شدیدا محکوم می نمایم.

 

مبارزه ما برای رسیدن به آزادی و امنیت فردی هرچند سخت و دشوار است، اما اطمینان دارم که در آینده ایی نزدیک پیروز خواهد شد.

 

رضا پهلوی

رضا پهلوی: آیا براستی مجازات مرگ توانسته است بازدارنده وقوع جرم و جنایات در جامعه بشری باشد؟ Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: