گفتگو دکتر مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا با رویترز در باره افزایش خطر بیکاری در ایران

 

621343 407607985959724 1369415217 o2 گفتگو دکتر مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا با رویترز در باره افزایش خطر بیکاری در ایران

گفتگو‌های تلفنی که خبرگزاری رویترز با ایرانی‌‌ها انجام داده حاکی‌ از گسترده شدن روز افزون بی‌کاری هست. افرادی که به سبب حساس بودن امر نخواستند هویت خود یا صاحبان کار فاش شود.

تاجر ثروتمند ایرانی‌ در لابی یکی‌ از مجلل‌ترین هتل‌های دبی نشسته، با افسوس برای روزگار اقتصاد ایران سرش را تکان میدهد و می‌گوید: “ تجارت به خشکسالی رسیده. صنعت ما در حال فرو پاشی است. سرمایه دیگر وجود ندارد. من می‌دانم، چون با چشمان خودم می بینم. ”

در اروپا مدیر کارخانه‌‌ ایست که لوازم الکتریکی تولید می‌کند و بین اروپا و ایران مدام در سفر است. سفری که سالی‌ چند بار تکرار میشود.

مردم ایران به شدت تحت فشار تحریم‌های اقتصادی هستند که از آغاز سال جاری غربی‌ها تحمیل کرده‌اند در مقابله با برنامه‌ اتمی‌ جمهوری اسلامی که واشنگتن نیز معتقد است به نیت ساختن بمب اتمی‌ در جریان است.

نرخ رسمی‌ تورم ۲۵% اعلام شده ولی‌ نرخ حقیقی‌ احتمالا دو برابر است. محدودیت‌ها ایی که صادرات کشور متحمل شده صد‌ها هزار نفر را از کار بیکار و دستیابی به مواد اولیه را برای شرکت‌های بی شماری بسیار دشوار کرده. آنها یی هم که دست پیدا کردند، به سبب سقوط ریال — که طی‌ ۱۲ ماه اخیر به نصف رسید – با بالا رفتن میزان مخارج شرکت ناچار به تقلیل کادر پرسنل خود شده‌اند.

“ به زودی شاهد صعود بی‌کاری و صف‌های بلند برای کمک‌های دولتی خواهیم بود. اشخاصی‌ که چا ره‌‌ ایی ندارند جز این که برای نان شب صف بکشند. ” به قول مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا که ایرانی‌ الاصل و ساکن لندن می‌باشد.

مونا، ۳۱ ساله، کار خود را در بخش حقوقی یک مقاطعه کار بزرگ خصوصی نفت و گاز، شش ماه پیش از دست داد و هنوز قادر به پیدا کردن کار جدید نشده است. شرکت سابق وی از ۳ سال پیش به تدریج شروع به تقلیل کادر ۶۰۰۰ نفره خود کرده بود ولی‌ حدود یک سال پیش شرایط موجود به سرعت تنزل یافته و تعداد کثیری از کارمندانی که ماه‌ها حقوق خود را دریافت نکرده بودند. مونا می‌گوید پس از آنکه او و تعدادی از همکاران نارضایتی خود را در مورد حقوق وصول نشده در نامه ی به کارفرما ابراز کردند، او کار خود را از دست داد.

” روزهای اول نگران این بودم که چگونه وقتم را بگذرانم، اما اوضاع هولناک اقتصادی به زودی جانشین آن افکار شد. ” در حال جستجوی کار، مونا بالاجبار تمام پس‌انداز نقدینه خود را مصرف، ناچار به فروش جواهرات خود شده و این روز‌ها با افسردگی شدید مبارزه می‌کند. “ من امیدم را به آینده از دست داده‌ام. وقتی‌ امید نداشته باشی‌، هیچ چیز برایت اهمیت ندارد. ”

 

علی‌، ۴۲ ساله، مهندس مکانیک هم سرنوشت مشابهی داشته. وی نیز ۳ ماه پیش کار خود را در یک شرکت تولید ابزار صنعتی از دست داد. “ چه کار میشد کرد؟ ما لوازم بی‌ کیفیت وارده از چین را نمیخواستیم استفاده کنیم. ” در حال حاضر در شرکت سابق او فقط ۴۰۰ نفر از ۱۰۰۰ کارمند ۲ سال پیش باقی‌ مانده‌اند. و به گمان او احتمالا شرکت به زودی ناچار به بستن در‌ها خواهد شد، مانند بسیاری دیگر. “ پروژه‌های زیادی این روز‌ها در حال از بین رفتن هستند. “ از ترس جنگ و از دست دادن دارایی خود، کسی‌ سرمایه نمیگذارد. ”

 

از یک سو اسرائیل مدام ایران را به حمله نظامی تهدید کرده و از سو‌ی‌ دیگر اتحادیه اروپا تحریم‌ها را تشدید می‌کند.

صندوق بین الملل پول در ماه فروردین گزارش از ۲% رشد اقتصادی ایران داد و پیش بینی‌ کرد رشد بیشتر در راه است. ولی‌ احتمالا حقیقت بر عکس این است.

در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰ شمسی‌) ایران چهارمین تولید کننده نفت جهان بود. ولی‌ صادرات نفت خام از ۲.۴ میلیون به حدود ۱ میلیون بشکه در روز تنزل یافته، به نقل از سازمان خزانه داری آمریکا و سایر کار شناسان. اگر چه سران دولت ایران کماکان این ارقام را تکذیب میکنند.

مرکز آمار ایران در صد بی‌کاری را در ۳ ماه اول سال، ۱۲/۹% اعلام کرد، یعنی‌ ۱% کمتر از ۳ ماه پیشین. کارشناسان این رقم را غیر ممکن تشخیص داده‌اند.

به گفته آقای عمادی: “ اینها به ارقام واقعی‌ حتی نزدیک هم نیستند. در صد حقیقی‌ بی‌کاری بالای ۲۰% است. ”

بنا به تخمین اقتصاد دانان درون مرزی و نمایندگان مجلس مخالف دولت طی‌ یک سال اخیر حدود ۵۰۰،۰۰۰ تا ۸۰۰،۰۰۰ نفر کار خود را از دست داده‌اند.

آقای عمادی صنعت ماشین سازی ایران را مثال میزند به عنوان عمده‌ترین دلیل بی‌کاری، به دنبال گزارش رسانه‌ها در مورد افت ۳۰ در صدی در تولید خودرو و ماشین آلات در ۶ ماه اخیر.

در سال گذشته ایران سیزدهمین سازنده بزرگ اتومبیل در جهان محسوب میشد. ولی‌ افزایش قیمت قطعات باعث افت در میزان تقاضا شده است.

به دنبال تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی‌، از ابتدای سال جاری، کارخانه‌‌ فرانسوی پژو فرستادن لوازم یدکی اتومبیل به ایران را متوقف کرد.

تزلزل اقتصاد کشور با انحلال یارانه‌ها تشدید یافت. نرخ برق و گاز بیش از ۳ برابر شده و بسیاری از شهروندان و کارخانجات با این‌گونه مسائل دست به گریبان هستند و منتقدان، دولت و بخصوص احمدی‌نژاد را به مدیریت غلط در این مقطع زمانی‌ حساس متهم میکنند.

امسال شعار دولت شده: “ تولید داخلی‌ – حمایت از کار و سرمایه ایرانی‌ ” با اقرار نا گفته به این که کشور در تنگنای تحریم‌ها قادر به واردات لازم نیست.

دولت ایران کماکان سعی‌ بر متقاعد کردن مردم به مصرف کالای داخلی‌ دارد، ولی‌ هیچ آثاری از سرمایه گذاری در کشور دیده نمی‌شود.

 

فرار مغز ها

مشکل به بخش صنایع ختم نمی‌شود. نسرین که ۱۸ ماه پیش شغل خود را به عنوان استاد دانشگاه از دست داد، هنوز با استیصال به دنبال شغلی‌ مشابه میگردد. فقط شکر گذار که صاحب آپارتمان مسکونی خود است. می‌گوید: “ اگر به لطف کمک‌های خانواده‌ام نبود، من بیچاره میشدم. این برای من کسر شان است که مجبورم در بعضی‌ جاها دنبال کار بگردم، ولی‌ چاره ندارم. ” نسرین شخصاً بیش از ۲۰ استاد دانشگاه دیگر میشناسد که یا اخراج یا مجبور به باز نشستگی شدند.

و به مانند بسیاری از متخصصین مشابه او، نسرین خیال ترک دیار دارد. روندی که در سال‌های اخیر به فرار مغز‌ها انجامیده و هر کس که توان مالی یا رابطه‌هایی‌ دارد، به خارج کوچ کرده است.

بنا به آخرین آمار منتشره ۲۰۰۹ صندوق جهانی‌ پول (ای.م.ف‌‌‌) ایران سالیانه بیش از ۱۵۰،۰۰۰ شهروند تحصیل کرده و حرفه‌ای خود را از دست میدهد.

تاجر ایرانی‌ در هتل دبی بر مبرم بودن احتیاج ایران به تخصص، تکنولوژی و افراد حرفه‌ای با سابقه، خصوصأٔ امرو ز تاکید می‌کند.

“ میلیون‌ها ایرانی‌ فهمیده و تحصیل کرده در سراسر جهان ولی‌ خارج از ایران زندگی‌ میکنند، که ایران به شدت به کمک آنها نیازمندست، اما به آنها – به هیچ کس – اطمینان نمیکند. ”

از ایشان پرسیدیم چرا کارخانه ایشان در اروپا هنوز ابزار الکترونیکی به ایران صادر می‌کند. او در پاسخ گفت هنوز امیدوار است که کشورش دیر یا زود به قدرت خلاقیت خود پی‌ خواهد برد.

۷۵ میلیون جمعیت. بازار عظیمی‌ست. چه کسی‌ می‌داند، تحریم‌ها تا کی‌ ادامه داشته باشند. ایران کشور بسیار غنی و ثروتمندیست و ما باید آماده باشیم برای روزی که اوضاع عوض خواهد شد

گفتگو دکتر مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا با رویترز در باره افزایش خطر بیکاری در ایران Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: