ضایعه ای بزرگ برای هنر تئاتر: استاد حمید سمندریان در حسرت اجرای “گالیله” چشم از جهان فروبست

پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۱

576030 443198139033767 1183121779 n ضایعه ای بزرگ برای هنر تئاتر: استاد حمید سمندریان در حسرت اجرای گالیله چشم از جهان فروبست

حمید سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز ۲۲ تیرماه در منزل خود چشم از جهان فروبست.
استاد حمید سمندریان متولد ۱۳۱۰ سحرگاه ۲۲ تیرماه بعد از دست و پنجه نرم کردن با بیماری در سن ۸۱ سالگی در منزل خود دار فانی را وداع گفت. این استاد بزرگ تئاتر ایران در حالی برای همیشه صحنه تئاتر را ترک کرد که آرزوی اجرای نمایش “گالیله” را به عنوان وصیت نامه هنری خود داشت. استاد سمندریان طی سه دهه گذشته تنها چهار اثر نمایشی را کارگردانی کرد و به صحنه برد و این در حالی بود که وی از جمله کارگردانان برجسته تئاتر در آسیا بود که در کشور آلمان و زیر نظر ادوارد مارکس کارگردان برجسته هنر نمایش دنیا کارگردانی را آموخت.

حمید سمندریان، همسر هما روستا، بازیگر ایرانی، متولد اردیبهشت ماه ۱۳۱۰ بود. او فعالیت‌های تئاتری اش را زمانی که در دوره متوسطه تحصیل می کرد آغاز کرد و اساتیدی چون حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی و عبدالحسین نوشین داشت.

او پس از اتمام دوره‌ دبیرستان به دانشگاه صنعتی برلین رفت و ادامه تحصیل داد اما بعد از آن وارد کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ شد.

آقای سمندریان شش سال نزد “ادوارد مارکس” که یکی از استادان برجسته‌ تئاتر بود، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را فراگرفت و همزمان به کار حرفه ای تئاتر در آلمان پرداخت و پس از آن به دعوت اداره‌ هنرهای نمایشی دراماتیک اداره‌ کل هنرهای زیبا به ایران بازگشت و نمایشنامه‌ی “دوزخ” را در تالار همین اداره به روی صحنه برد.

حمید سمندریان سپس فعالیت‌های خود را به شکل پیوسته در عرصه تئاتر ادامه داد. او کلاس‌های بازیگری و کارگردانی دایر کرد و این فعالیت را تا آخرین روزهای عمرش ادامه داد.

هنرمندانی چون عزت‌الله انتظامی، گوهر خیراندیش، رضا کیانیان، میکاییل شهرستانی، احمد آقالو، کیومرث مرادی، پرویز پورحسینی، گلاب آدینه، مهدی و ناصر هاشمی از جمله دانش آموختگان همین کلاس ها هستند.

آقای سمندریان کارگردانی و اجرای تئاترهایی چون “ملاقات بانوی سالخورده”، “دایره‌ گچی قفقازی”، “ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی”، “مرغ دریایی”، “بازی استریندبرگ” و “کرگدن” را در کارنامه هنری خود دارد.

به گزارش رسانه های هنری ایران قرار بود همراهان و شاگردان حمید سمندریان بار دیگر تئاتر “بازی استریندبرگ” را که او سال‌ها پیش به صحنه برده بود با همان بازیگران قبلی یعنی هما روستا، رضا کیانیان و پیام دهکردی پاییز امسال به صحنه ببرند. بخشی از تمرینات اولیه این نمایش نیز در منزل آقای سمندریان آغاز شده بود.

قرار بود این کارگردان سرشناس تئاتر ایران، تئاتر “گالیله”، اثر برتولت برشت را که از حدود سه سال پیش بر روی آن کار می کرد، از بهمن سال ۸۹ تا اردیبهشت ۹۰ در تماشاخانه‌ ایرانشهر به روی صحنه ببرد.

حمید سمندریان در سال ۸۳ تالار مولوی را با اجرای تئاتر “ملاقات بانوی سالخورده” افتتاح کرد و در سال ۸۶ هم با اجرای همان تئاتر، سالن اصلی تئاتر شهر را پس از یک بازسازی طولانی مدت دوباره راه اندازی کرد.
گاهی افسوس، دردت را دوا نمیکند! گاهی یک فقدان خیلی‌ جای خالی‌ دارد، که با هیچ کس دیگری پر نخواهد شد! یاد حمید سمندریان برای همیشه همیشه در قلب تاریخ تأتر ایران خواهد ماند و جای خالیش باقی‌، کمتر کسی‌ است از دنیای تأتر و بازیگری که کلاس‌های حمید سمندریان نرفته باشد یا از او نیاموخته باشد!…حمید سمندریان هم رفت…این فقدان را باید به هما روستا و پسرش و تأتر ایران تسلیت گفت…روحش شاد و یادش گرامی

ضایعه ای بزرگ برای هنر تئاتر: استاد حمید سمندریان در حسرت اجرای “گالیله” چشم از جهان فروبست Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: