لیلا حاتمی، لیلاست

دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱

لیلا حاتمی علی‌ مصفا لیلا حاتمی، لیلاست

الیوت آیزنر، رئیس انجمن آموزش هنر ایلات متحده امریکا، می گوید: “یک قطعه سنگ ساده به قدری زیبایی دارد که عمری را صرف شناخت آن کرد”. و وقتی از او پرسیدند، اگر هنر نباشد چه بر سر جامعه می­آید؟ بی­درنگ پاسخ داد: “جامعه نابود می­شود”. همنوا با او، بر این باورم که هنر روح جامعه است و روح آدم ها. هنر سینما، بی گمان نزدیک­ترین شباهت را به راز آفرینش دارد. و آن راز نور، صدا، تصویر و حرکت است. از خانم حمکت شنیدم که می گفت: سینما، اقتصاد و صنعت هم هست. می خواهم اضافه کنم در عین اقتصاد و صنعت بودن هم سینما آفرینندگی است؛ گونه ای زندگی است.

بی گمان، کارگردان، نویسنده، بازیگر و هر کسِ اثرگذار در سینما، آفرینشگر و شریک آفریننده است. پس لیلا حاتمی هم آفرینشگر است. به ویژه آن که او آفرینشگری را به حد نیکو به بار می­نشاند. خوشبختانه، آفرینشگری او زمانی جلوه گر می­شود و به دیده­ها می نشیند که در خشک سالی و اندوه هنر سینما به سر می­بریم. اگر چه خانه سینما بسته می شود ولی هنراندیش­ورزانی چونان لیلا حاتمی، اصغر فرهادی و علی مصفا و دیگران خانه سینما در دل یکایک مردمان ایران و دنیا می سازند. امروز، با حضور جهانی سینمای ایران، خانه سینمای ایران هم جهانی شده است. آباد باد ایران! آباد باد خانه سینمای ایران! پر ستاره باد آسمان دل و شبانه­های لیلا حاتمی.

اینگمار برگمن می گوید: فیلم، رؤیاست؛ فیلم، موسیقی است. هنری چون فیلم است که می تواند بر عمق جان نفوذ کند و به طور مستقیم بر احساسات اثربگذارد و به تاریک خانه­های تو در توی روح وارد شود.

هنرمندان راستین سینما، هنراندیش­ورزانی چونان لیلا حاتمی سهم بسیار ارزنده­ای در پالایش روح مردمان جامعه ایران ما و مردمان جهان دارند. ملت ایران مستحق داشتن لیلا و لیلا­های دیگرند.

به سخن آیزنر بر می­گردم و به خود می­گویم آیا هنرمندان ما به قدر یک سنگ ساده ارزش زیبایی شناسانه ندارند که پاسشان نمی­داریم. پاسخ ساده است؛ چرا دارند. اگر این گونه است، هریک از هنرمندانمان ارزش پژوهش­پذیری بالایی دارند. بکاویم هنرشان را و بکوشیم تا پاسشان داریم و نگذاریم سرسر روزگار به یغما بردشان.

محرم حیدرتبار

لیلا حاتمی، لیلاست Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: