فخری گلستان, همسر ابراهیم گلستان، مادر کاوه و لیلی گلستان درگذشت

شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۱

مریم فخر اعظم تقوی شیرازی معروف به فخری گلستان – سفالگر خودآموخته – در سن ۸۷ سالگی درگذشت

557614 10151097796151908 327977145 n فخري گلستان, همسر ابراهيم گلستان، مادر كاوه و ليلي گلستان درگذشت

عکس از ساتیار امامی. توضیح ساتیار امامی دربارهٔ این عکس: “سالها پیش مادری با صدای همیشه خندانش زنگ زد گفت سلام من فخری هستم. مادر کاوه، نوه‌هایم این عکس تو رو دیدن دوست دارم این عکسها را داشته باشم و برایشان بفرستم / خداحافظ مادر، روحت شاد.

 

 

 

 

لیلی گلستان – دختر این هنرمند سفالگر- در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: مادرم در سال ۱۳۰۴ به دنیا آمد و بعد از گرفتن دیپلم، در سن ۱۷ سالگی با پسرعموی خود «ابراهیم گلستان» ازدواج کرد و از همان زمان با نام فخری گلستان شناخته می‌شد.

او در سن ۵۰ سالگی به صورت کاملا خودآموخته به هنر سفالگری روی آورد.

این هنرمند اضافه کرد: ایشان تا پیش از این در هیچ شاخه هنری فعالیت نداشت و در دوران حیات‌شان مسئولیت پرورشگاهی را بر عهده داشت که فرزندان افراد معتاد را تربیت می‌کرد و تمام این سال‌ها افرادی تحصیل کرده را به جامعه تحویل داد.

 

وی یادآور شد: مادرم بعد از انقلاب به شکل خودآموخته به هنر سفالگری روی آورد و به طرز باورنکردنی‌ هنری مدرن داشت. ایشان در فاصله این سال‌ها حدود ۱۰ نمایشگاه انفرادی در گالری گلستان و در چند بینال تخصصی نیز حضور داشت و سال گذشته نیز از سوی بینال سفالگری مورد تقدیر قرار گرفت.

گلستان با اشاره به هنر مادرش و آثاری که از این هنرمند باقی مانده به ایسنا گفت: ایشان کارگاه کوچکی همراه با یک کوره در حیاط خانه‌اش داشت و همان جا سفالگری می‌کرد،اما از آنجایی که نمایشگاه‌هایش بسیار موفق بود همواره با استقبال روبرو می‌شد و اکثر کارهایش به فروش رسید.

مدیر گالری گلستان ، بیشتر کارهای خوب مادرش را قبل از هر نمایشگاه خریداری کرده و در حال حاضر جزو گنجینه شخصی‌اش نگهداری می‌کند.

او در پایان گفت: ایشان بیماری خاصی نداشت، اما از مرگ پسرش «کاوه گلستان» ضربه بزرگی خورد که فکر می‌کنم علاوه بر کهولت سن، تحمل داغ فرزند یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ ایشان بود.

گلستان درباره زمان و چگونی خاکسپاری مادرش‌، گفت: هنوز برنامه دقیق تدفین ایشان مشخص نیست ، اما به درخواست خودشان مراسم بسیار کوچک و خانوادگی برگزار خواهیم کرد.

فخری گلستان روز گذشته ـ ۱۶ تیر ماه ـ از دنیا رفت.

 

فخری گلستان, همسر ابراهیم گلستان، مادر کاوه و لیلی گلستان درگذشت Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: