اصفر فرهادی اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرد

 

farhadi 300x225 اصفر فرهادی اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرد

نخستین جایزه‌ی رسانه‌ای اتحادیه اروپا در حاشیه جشنواره‌ی فیلم کن به اصغر فرهادی، کارگردان برجسته‌ی ایرانی به خاطر پروژه‌ی جدید او اهدا شد. این اولین فیلمی است که فرهادی در خارج از ایران می‌سازد.

 

اصغر فرهادی، فیلمساز موفق ایرانی روز یکشنبه (۲۰ مه/۳۱ اردیبهشت) نخستین جایزه‌ی رسانه‌‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرد. این جایزه نقدی که بر ۶۰ هزار یورو بالغ می‌شود، در حاشیه‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم کن به فرهادی در پشتیبانی به پروژه‌ی جدید وی اهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرهادی در این مراسم پیش از دریافت جایزه‌اش از اتفاقی که برای پروژه‌ی جدیدش افتاده ابراز خشنودی و از دست‌اندرکاران این جایزه سپاسگزاری کرد.

جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا به پروژه‌های فیلمسازی کارگردانی اختصاص می‌یابد که خارج از وطنشان قصد ساختن فیلم را دارند.

همکاری با ستارگان سینمای فرانسه

در فیلم جدید فرهادی که قرار است، کار فیلمبرداری آن در پائیز سال جاری در پاریس آغاز شود، ماریون کوتیار، بازیگر محبوب فرانسوی ایفای نقش می‌کند که در سال ۲۰۰۷ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را در فیلم «زندگی یک گل سرخ» دریافت کرده بود.

asghar farhadi marion cotillard 300x174 اصفر فرهادی اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرد

اصغر فرهادی و ماریون کوتیار، بازیگر فرانسوی

ماریون کوتیار که در آخرین فیلم وودی آلن، «نیمه‌شب در پاریس» ایفای نقش کرده بود، در ژوئیه سال جاری میلادی در فیلم «شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد» بر پرده‌ی سینماهای جهان ظاهر می‌شود.

اصغر فرهادی در باره همکاری با این هنرپیشه‌ی ۳۶ ساله‌ی فرانسوی گفت: «او جزو معدود هنرپیشگانی است که می‌توانند احساسات پیچیده را با بازی خود به تصویر بکشند.»

طاها رحیم، بازیگر فرانسوی نیز در کنار ماریون کوتیار، از هنرپیشگان حاضر در فیلم جدید اصغر فرهادی است. وی در جشنواره‌ی ۲۰۰۹ کن با بازیگری در فیلم «یک پیامبر»، ساخته‌ی ژاک اودیار، به
شهرت رسیده بود.

“سینمای کنجکاو”

فرهادی از ذکر جزییات مربوط به اثر جدیدش خودداری کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از وی نوشت: «برای من حرف زدن درباره فیلم‌هایی که ساخته‌ام سخت است، چه رسد به اینکه قبل از اینکه فیلمی ساخته شود، بخواهم درباره‌ی آن صحبت کنم.»

وی افزود: «صحبت کردن درباره‌ی فیلم ساخته نشده مثل این است که بخواهیم درباره‌ی بچه‌ای که به دنیا نیامده است و ویژگی‌هایش صحبت کنیم.»

کمپانی «ممنتو فیلمز» که تهیه و تولید پروژه فیلم جدید فرهادی را در اختیار دارد. نشریه همشهری روز شنبه (۲۹ اردیبهشت) به نقل از یکی از مقامات بلندپایه‌ی این کمپانی نوشت که فیلم جدید فرهادی، اثری اجتماعی عاطفی در حال و هوای «جدایی نادر از سیمین» خواهد بود.

همشهری در گزارش خود همچنین به گفت‌وگوی فرهادی با نشریه «فیلم فرانسه» اشاره کرد که او در آن اظهار داشته بود: «هدف من این است که بیننده‌ی فیلم من به جای گرفتن پاسخ، با طرح پرسش مواجه شود.»

به اعتقاد این فیلمساز ایرانی، چیزی که دنیای امروز بیش از هر زمانی به آن نیاز دارد، دادن پرسش‌های جدید به پاسخ‌های قدیمی است؛ چیزی که به گفته‌ی فرهادی شاید بتوان آن را “سینمای کنجکاو” نامید.

اصفر فرهادی اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت کرد Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: