“آتش زدن محوطه باستانی بیشاپور”

یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱

.آتش‌زدن علوفه‌های خشک محوطه ساسانی بیشاپور باعث آتش گرفتن این محوطه تاریخی شدIMAGE634730618373743324 300x212 آتش زدن محوطه باستانی بيشاپور

محسن عباسپور، عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: “آتش‌سوزی امروز (۳۰ اردیبهشت) شدیدتر از همیشه بود. آتش در بخش شمالی محوطه شعله‌ور شد که گفته می‌شود احتمالاً کاخ‌ها عمارت‌ بزرگان دوره ساسانی در آن‌جا هستند.”

عباسپور افزود: “آتش‌سوزی تا چند قدمی معبد آناهیتا، ایوان موزایک و تالار تشریفات پیش رفت و تقریباً کل محوطه را در برگرفت.”

وی درباره علت آتش‌سوزی گفت: “به نظر می‌رسد که این آتش‌سوزی‌ها عمدی است. هرچند حدس‌هایی درباره علت آن زده می‌شود اما هنوز پایگاه پژوهشی بیشاپور اقدامی در جهت جلوگیری از این آتش‌سوزی‌ها نکرده‌است.”

به گفته وی “عده‌ای چوپان و گله‌دار در اطراف این محوطه زندگی می‌کنند که مایلند گله‌شان از علوفه‌های محوطه تغذیه کند. اما یگان حفاظت با فنس‌کشی در اطراف محوطه مانع از انجام این‌کار می‌شود. برخی از آن‌ها درباره خسارت زدن به محوطه تهدیدهایی کرده‌اند اما هنوز این مسئله اثبات نشده‌است.”

عباسپور با انتقاد از عملکرد پایگاه پژوهشی بیشاپور گفت: “این آتش‌ها (نه به شدت آتش امروز) هر سال رخ می‌دهد و به جاست که پیش از این پایگاه پژوهشی بیشاپور اقدام شایسته‌ای برای جلوگیری از وقوع آن می‌کرد.”

بیشاپور شهری است از دوران ساسانی که در زمان شاپور اول یعنی حدود ۱۷۵۰ سال پیش توسط معماری یونانی طراحی آن انجام شده و توسط سربازان رومی که در جنگ میان ایران و والریان امپراتور روم به اسارات درآمده بودند، ساخته شده است.

شهر بیشاپور برخلاف نقشه و طرح شهرهای ایران در دوران اشکانی که اکثرن به شکل دایره ساخته می شدند، دارای طرحی شطرنجی است.

در این شهر باستانی بناهای مهمی از جمله معبد آناهیتا، تالار تشریفات و ایوان موزاییک وجود دارند.
موزاییک‌های بیشاپور که تحت تاثیر هنر موزاییک رم قرار دارند، با نقوش زنان نوازنده و رقصنده جزو مهم‌ترین موزاییک‌های ایران باستان هستند.

شهر بیشاپور تا قرون ابتدایی پس از اسلام نیز محل سکونت بوده و پس از آن به تدریج متروک شده است. کاوش‌های باستان شناسی در این محوطه هنوز تکمیل نشد‌ اند و بخش بزرگی از آن هنوز ناشناخته مانده است.

چند سال پیش احداث جاده کازرون- قائمیه، این محوطه باستانی را به دو قسمت تقسیم کرد. بنابر آمار سازمان میراث فرهنگی ایران، روزانه در حدود ۱۵ هزار وسیله نقلیه از این جاده عبور می‌کند.

احداث این جاده نه تنها باعث تخریب برخی از آثار تاریخی این محوطه شده، بلکه امکان ثبت بیشاپور را در فهرست میراث جهانی یونسکو کاهش داده است.

منبع: رادیو زمانه

“آتش زدن محوطه باستانی بیشاپور” Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: