ناپدید شدن محمد سلیمانی‌نیا، نخستین مؤسس اینترنت خصوصی در ایران، پس از بازداشت

//
سازمان گزارشگران بدون مرز از بازداشت محمد سلیمانی‌نیا، مدیر شبکۀ اجتماعی متخصصان ایران (یو ۲۴)، طراح و میزبان نزدیک به ۴۰ سایت اینترنتی در ایران و مترجم کتاب پرفروش «عطرسنبل، عطر کاج» خبر داد.

به گزارش تارنمای سازمان گزارشگران بدون مرز، این سازمان در اطلاعیه خود با اعلام نگرانی از تأیید حکم اعدام سعید ملک‌پور از سوی دیوان عالیت کشور از بازداشت محمدرضا پورشجری، وبلاگ‌نویس در تهران و سیمین نعمت‌اللهی همکار سایت مجذوبان نور خبر داده است.

بر اساس این گزارش، پس از یک هفته سکوت خبری از زمان بازداشت محمد سلیمانی‌نیا که روز سه شنبۀ گذشته ۲۰ دی دستگیر شده است اکنون هر گونه پیگیری برای اطلاع از سرنوشت او بی نتیجه مانده است.

محمد سلیمانی نیا در فاصلۀ یک ماه پیش از بازداشت، چند بار برای پاره‌ای توضیحات به وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شده بود.

مأموران امنیتی روز سه شنبه (۲۰ دی ۱۳۹۰) برای تفتیش به منزل پدری او در کرج رفتند و بدون هیچ‌گونه توضیحی تمامی وسایل و تجهیزات رایانه‌ای و اسناد و مدارک مربوط به او را با خود برده‌اند.

اگرچه سلیمانی‌نیا پیش از بازداشت گفته بود قرار است به دادگاه انقلاب در کرج مراجعه کند، اما اکنون تمامی مراجع قضایی مرتبط از دستگیری و محل نگهداری او اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

به دنبال تماس ها و پیگیری های بی‌پاسخ برخی از مشتریانِ محمد سلیمانی‌نیا که میزبانی و طراحی سایت‌های خود را به او واگذار کرده‌اند مشخص شد او به صورت مخفیانه بازداشت شده و در یک هفتۀ گذشته هیچ کس نتوانسته خبری از او به دست بیاورد.

خانوادۀ سلیمانی‌نیا هنوز حاضر به اطلاع‌رسانی در مورد فرزندشان نشده‌اند؛ اما با توجه به وضعیت جسمی و هم‌چنین بی خبری مطلق از او، نگران سلامتی‌اش هستند.

سلیمانی‌نیا در سال 1375 نخستین آی.اس.پی بخش خصوصی را راه‌اندازی کرد و از این جهت تولد و ورود اینترنت خصوصی به ایران با نام او گره خورده است.

او اکنون مدیریت سایت شبکۀ اجتماعی متخصصان ایران (یو ۲۴) را به عهده دارد که از اردیبهشت ۱۳۸۶ آغاز به کار کرده و نزدیک به 60 هزار کاربر دارد. بنا به آن چه در این سایت نوشته شده برای ارتباط میان متخصصان ایرانی راه‌اندازی شده است و افراد می‌توانند از طریق آن فرصت‌های شغلی را به یکدیگر پیشنهاد کنند.

به نظر می‌رسد حکومت ایران که پیش از این بار‌ها از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز در صدر جدول دشمنان اینترنت معرفی شده است در آستانۀ برگزاری انتخابات نهمین دوره از مجلس شورای اسلامی با اعمال فشار و بازداشت فعالان و متخصصان مستقلِ حوزۀ وب تلاش می‌کند تا تمامی شبکه‌های اجتماعی مجازی موجود در ایران را تحت کنترل داشته باشد و یا از ادامۀ فعالیت آن‌ها جلوگیری کند.

محمد سلیمانی‌نیا که مسئولیت و طراحی سایت ادبی «سخن» را نیز به عهده دارد، تا کنون بیش از ۱۱ نشریه ادبی اینترنتی نظیر «آتی‌بان» «جن و پری»، «قابیل»، «وازنا»، «والس ادبی»، «خانۀ داستان»، و… را طراحی و میزبانی کرده است.

سلیمانی نیا جزو نخستین پیشگامان عرصۀ طراحی وب در ایران است و به طور خاص بر روی حوزۀ ادبیات متمرکز شده و غالب سایت‌هایی که طراحی کرده، سایت‌های ادبی و یا مربوط به شاعران و نویسندگان هستند.
او طراح و میزبان سایت صادق هدایت و یکی از مسئولان اجرایی برگزاری جایزۀ ادبی صادق هدایت است و طراحی و میزبانی سایت‌های شخصی بیش از ۱۵ شاعر و نویسنده از جمله امیرحسین چهلتن، فرخنده آقایی، قاسم کشکولی، پروین سلاجقه و… را نیز به عهده دارد.

طراحی و میزبانی سایت‌های خبری برخی نهادهای مدنی و سازمان‌های نیمه دولتی نظیر سایت «ایران تئا‌تر»، «خانۀ موسیقی»، «خبرنگار»، «خانۀ مطبوعات کرمان»، «ماهنامۀ نقد نو»، «بازنگار-خانۀ وبلاگ‌های فارسی زبان»، «وبلاگ فرهنگستان هنر» و… نیز در کارنامۀ فعالیت‌های حرفه‌ای او ثبت شده است.

رمان «عطر سنبل، عطر کاج» نوشتۀ فیروزه جزایری دوما که یکی از کتاب‌های پر فروش در ایران و آمریکاست با ترجمۀ محمد سلیمانی‌نیا و از سوی نشر «قصه» منتشر شده بود که تا کنون در ایران بیش از ۹ بار بازنشر شده است.
http://flic.kr/p/beVp7v

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: